Krótka historia szkoły w Jastrzębi.
Historia szkolnictwa w Jastrzębi datuje się na drugą połowę XIX wieku, kiedy to w swojej wiejskiej chałupie Błażej Maj uczy dzieci religii oraz czytania i pisania po polsku. Przez kolejne lata zmieniali się nauczyciele i miejsca, w których odbywała się nauka. W latach 1913-1919 za naukę odpowiadał Marian Będkowski, a później Leokadia Mroczkowska (1919-1928) i Janina Furmanikówna (1928-1940).
Myśl o budowie siedziby dla szkoły w Jastrzębi pojawiła się już w 1918 roku, w pierwszych miesiącach odzyskania niepodległości; w początkach lat dwudziestych właściciel majątku dworskiego Ignacy Lewakowski oddał działkę pod budowę przyszłej szkoły, którą ostatecznie zbudowano i otwarto 1 IX 1931 roku, dzięki ofiarności mieszkańców Jastrzębi, którzy sfinansowali inwestycję z własnych pieniędzy.
W 1940 roku kierownictwo szkoły objął Jan Popowicz, a po nim jego żona Zofia, współpracująca wraz ze swoją siostrą Marią Biesiadowską. W kolejnych latach w szkole utworzono punkt biblioteczny, ZHP oraz Szkolną Kasę Oszczędności; w 1961 roku budynek wyposażono w oświetlenie, dzięki elektryfikacji wsi.
W 1970 roku dyrektorką szkoły zostaje Rozalia Godulska, która pełni tę funkcję przez 22 lata; następuje poprawa warunków nauczania (m. in. doprowadzono bieżącą wodę z przyszkolnej studni, wykonano centralne ogrzewanie).
W lata siedemdziesiątych ubiegłego wieku szkoła w Jastrzębi staje się Filią Zbiorczej Szkoły Gminnej w Lanckoronie i spośród ośmiu dotychczasowych klas zostają tylko klasy 0-III (po kilku latach przywrócono jeszcze klasę IV). W roku 1987 znowu szkoła w Jastrzębi staje się samodzielną jednostką oświatową. W tym samym roku zostaje utworzony Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły, ale bez sprzyjających warunków rozbudowa nie zostaje podjęta.
Od września 1992 do roku 2017 szkołą kierowała Małgorzata Chyczyńska. W tym czasie nastąpiło rozszerzenie stopnia organizacji szkoły do ośmiu klas. W roku 1993 decyzją wójta Elżbiety Stołowskiej przekazano budynek dworski po byłej spółdzielni produkcyjnej na rzecz szkoły, i dzięki zaangażowaniu rodziców oraz wsparciu finansowemu gminy, przeprowadzono remont tego budynku przystosowując go na potrzeby szkoły; od września tegoż roku dzieci uczyły się w dwóch budynkach; rok później przystosowano salę widowiskową pobliskiego Domu Kultury na salę gimnastyczną. W roku 1997, dzięki ofiarności społeczności lokalnej, Komitetu Gazyfikacyjnego i Kółka Rolniczego w szkole powstała pierwsza w gminie szkolna pracownia komputerowa. W roku 1999 w wyniku reformy oświaty, szkoła w Jastrzębi została sześcioklasową szkołą podstawową, a starsi uczniowie korzystają z gimnazjum w Lanckoronie. W tym czasierozpoczęto wydawanie szkolnego pisma „Jastrzębie”. Warto także podkreślić, że był to czas rozwoju w szkole wielu inicjatyw kulturalnych (przedstawienia, wieczory bajania, festyny, jasełka i in.) otwartych dla całej lokalnej społeczności.
21 lipca 2015 roku powstaje Społeczny Komitet Rozwoju Szkoły Podstawowej w Jastrzębi z przewodniczącą Małgorzatą Dziadkowiec, który, we współpracy z dyrektor Małgorzatą Chyczyńską oraz sołtysem Ryszardem Frączkiem i wójtem Tadeuszem Łopatą przygotowują plany rozbudowy szkoły, dzięki którym w 2016 roku wójt podejmuje decyzję o rozbudowie, która ostatecznie rozpoczyna się w roku 2017, już po przejęciu odpowiedzialności za szkołę w tymże roku przez nową dyrektor, Katarzynę Nicpoń.
Inwestycję zakończono w 2020 roku, w czasie kadencji nowego dyrektora Pawła Kołodzieja, który objął to stanowisko w roku 2019. W tym czasie dokonano również remontu starego budynku, tworząc w nim dwuoddziałowe przedszkole.
I tak 16 października 2020 roku spełniły się marzenia kilku pokoleń Jastrzębian, a my byliśmy świadkami historycznej chwili otwarcia nowej wyremontowanej i rozbudowanej szkoły oraz wręczenia sztandaru i nadania szkole imienia Konfederatów Barskich.
Od wiosny 2022 roku rozpoczyna się budowa sali gimnastycznej. Sprawna realizacja inwestycji, doglądana z wielkim oddaniem przez dyrektora Pawła Kołodzieja, została ukończona latem 2023 roku.
Niestety otwarcia długo oczekiwanej sali gimnastycznej dyrektor Paweł Kołodziej nie doczekał, jego zaangażowanie przerwała nagła śmierć w kwietniu 2023 roku.
Obowiązki dyrektora szkoły przejęła nauczycielka języka niemieckiego Edyta Woźniak.
Marta Dziadkowiec
opracowaniena podstawie tekstów Zbigniewa Lenika zawartych szkolnej gazecie „Jastrzębie”